Octomilky

Octomilky

OCTOMILKA (DROSOPHILA) JE ROD MALÉHO DVOUKŘÍDLÉHO HMYZU, NÁLEŽEJÍCÍ DO ČELEDI OCTOMILKOVITÍ (DROSOPHILIDAE).

Zejména druh octomilka obecná (Drosophila melanogaster) se hojně využívá v genetických výzkumech a patří ke klíčovým modelovým organizmům vývojové biologie. Avšak celý rod zahrnuje na 1 500 druhů velmi odlišných vzhledem, chováním a způsobem rozmnožování. Octomilky se řadí mezi dvoukřídlé. Je to malý hmyz, typický zbarvený od světle žluté přes načervenale hnědou až po černou. Mají červené oči. Mnohé druhy mají zřetelný vzor na křídlech. Určujícím znakem čeledi je ochmýřená stopka (biolog. arista), spojující ježatou hlavičku a hruď (thorax) spolu s žilkováním (nervaturou) křídel. Většinou jsou malé, asi 2–4 milimetry dlouhé, ale zvláště havajské druhy dorůstají velikosti větší než moucha domácí.

JAK SE ZBAVIT OCTOMILEK?

Octomilka se také lidově nazývá banánová muška nebo případněji octová či ovocná muška, což evidentně odkazuje na charakteristický výskyt mnoha druhů na přezrálém nebo hnijícím ovoci. Základem je tedy nejprve najít a vyhodit všechny zbytky (potenciálně zahnívajícího) ovoce. Někdy zahnívání není vidět na první pohled. Doporučuji proto ovoce skladovat tak, aby se k nim mušky nedostaly. Pozor na koš na odpadky, je opravdu čistý po vyjmutí pytle nebo tam zůstaly zbytky? Je volně přístupný ovocný koláč? Zbytky v nedopité sklenici leží na dřezu několik dnů? ….

LAPAČ OCTOMILEK

Stačí plastová lahev a v ní ovocná šťáva, ocet, sirup, octomilky neodolají a utopí se. Existují také chemické postřiky, pozor ale kam stříkáte.

Potřebuji pomoc